close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 maja 2017

  W dniu 11 maja 2017 roku w salach Rezydencji Ambasadora RP w Helsinkach odbyła się uroczysta recepcja, której gospodarzem był Charge d’Affaires a.i., Pan Tomasz Kozłowski. Przyjęcie uczciło trzy ważne wydarzenia i rocznice.

  Pierwszym z nich było   – Święto Konstytucji 3 Maja. Dzień ten upamiętnia historyczne wydarzenie sprzed 226 lat, będące świadectwem tradycji ustrojowych I Rzeczypospolitej oraz staropolskiej myśli prawnej i wolnościowej, które w dobie modernizacji czasów króla Stanisława Augusta doprowadziły do powstania pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Przyjęcie było również  okazją do zaakcentowania piętnastej rocznicy ustanowienia Dnia Polonii i Polaków za Granicą, który przypada co roku w dniu 2 maja.

  Tegoroczne przyjęcie uświetniło także jeszcze jedno ważne wydarzenie – szczególnie istotne dla Polaków zamieszkałych w Finlandii.  W dniu 3 kwietnia 1917 grupa polskich oficerów założyła Zjednoczenie Polskie w Helsingforsie. Organizacja ta, znana dziś pod nazwą Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach, obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Jest nie tylko najstarszą i nieprzerwanie działającą organizacją polonijną w Finlandii, ale i w Europie.

  Przyjęcie odbyło się z udziałem licznie zaproszonych i przybyłych gości, wśród których byli przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, fińskich ministerstw, reprezentanci środowisk prasy i kultury oraz miejscowej Polonii.

   

  ND 1
  ND 10
  ND 2
  ND 3
  ND 4
  ND 6
  ND 7
  ND 8
  ND 9
  ND 92
  ND 95
  ND 96
  recepcja 3 maja 1 (2)
  recepcja 3 maja 2 (2)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: