close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • DOJAZD

 • 6 lutego 2007

  DOJAZD

  Do Finlandii z Polski można dostać się drogą powietrzną, morską i lądową. Połączenie lotnicze na trasie Warszawa-Helsinki obsługuje trzech przewoźników: PLL LOT, FINNAIR i BLUE1. Rejsy odbywają się dwa razy dziennie. Dodatkowo 2 razy w tygodniu Finnair uruchomił loty na trasie Helsinki-Kraków. Całodobowa rezerwacja i sprzedaż biletów w Polsce tel.: 0 801 703 703,
  biuro w Helsinkach: Departure Hall 3, FIN-01530 Helsinki-Vantaa Airport, tel.: +358(0)61513177, e-mail:
  marko.simonen@lot.com.

  http://www.lot.com/
  http://www.finnair.fi
  http://www.blue1.fi

  Promami pasażerskimi bezpośrednio do Helsinek można się dostać z:

  1. Tallina (Estonia) liniami: Tallink, Silja Line, Viking Line, Eckerö Line, Linda Line i Nordick Jet Line;

  2. Sankt Petersburga (Rosja) linią: Silja Line;

  3. Sztokholmu (Szwecja) liniami: Viking Line i Silja Line;

  4. Rostocku (Niemcy) linią: Silja Line;

  5. Travemünde (Niemcy) linią: Finn Lines.

  Szczegółowe informacje na stronach:

  www.vikingline.fi
  http://www.silja.fi/
  http://www.tallink.fi/
  http://www.finnlines.fi/
  http://www.njl.fi/
  http://www.eckero.line.fi/
  http://www.lindaliini.ee/

  Do Helsinek można dostać się bezpośrednio z Polski również promem towarowym linii Polfin Line, szczegółowe informacje na stronie: www.euroafrica.com.pl/uk/przewozy.htm

  Droga lądowa-Via Baltica - jest to trasa E 67 przez Litwę, Łotwę i Estonię. Z Suwałk do portu w Tallinie jest ok. 700 km., ruch na trasie jest nieduży a formalności na granicach minimalne. Z Tallina do Helsinek kursuje codziennie kilkanaście promów. Rejs trwa od 1,5 do 4 godzin, w zależności od rodzaju promu. W okresie zimowym pływają tylko promy wolniejsze.
  Informacje:
  http://www.viabaltica.net/

  Via Baltica do Finlandii można też dojechać autokarem, który kursuje z Warszawy do Tallina pięć razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek, sobota i niedziela). Odjeżdża z dworca Zachodniego ze stanowiska nr 13 o godz. 19.50, w Tallinie jest o godz. 14.00, stąd do Finlandii kursują promy. Rozkład jazdy:
  http://www.eurolinespolska.pl/

  Swoboda poruszania się - w Finlandii istnieje prawo pozwalające na swobodne poruszanie się po lasach, zbieranie jagód, grzybów i ziół. Warunkiem jest nie zbliżanie się do domów oraz uzyskanie zgody właściciela (w przypadku własności prywatnej) na biwakowanie i palenie ogniska: "yksityistie" lub "yksitysalue" oznacza zakaz wchodzenia i wjazdu, teren prywatny. Nie wolno bez pozwolenia ścinać drzew ani łapać ryb a psy wyprowadzane są na smyczy.

  SAMOCHODY NA POLSKICH TABLICACH REJESTRACYJNYCH
  Prawo czasowego użytkowania w Finlandii

  • Pojazdy mechaniczne na obcych rejestracjach wwożone do Finlandii do celów osobistych, turystycznych lub związanych z wykonywaniem zawodu można użytkować bez konieczności przerejestrowania i odrębnej zgody Urzędu Ceł przez 6 miesięcy od daty wprowadzenia pojazdu do Finlandii. (Temporary Use of Vehicle in Finland). Warto zachować bilet na prom, w którym wpisany został pojazd.
  • W razie przedłużenia pobytu należy wystąpić do Urzędu Ceł właściwego dla miejsca tymczasowego zamieszkania w Finlandii o wydanie zezwolenia na dalsze użytkowanie pojazdu przez 12 miesięcy. W tym celu należy, przed upływem ww. 6 miesięcy, wypełnić i złożyć stosowny formularz.
  • Maksymalny okres dopuszczalny dla użytkowania w Finlandii pojazdu na obcych rejestracjach wynosi tym samym 18 miesięcy. Po tym czasie pojazd należy zarejestrować w Finlandii. Wymaga to przedstawienia zaświadczeń, z których wynika, że przed pierwszym wjazdem pojazdu do Finlandii był on przez jeden rok zarejestrowany za granicą, z czego wnioskodawca był przez minimum 6 miesięcy jego właścicielem.
  • Więcej informacji na stronach Urzędu Ceł http://www.tulli.fi/ lub pod numerem telefonu  020 690 601 (fiński, angielski, szwedzki)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: