close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 października 2018

  W dniu 3 października w Stałym Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Helsinkach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plakatów historycznych, zatytułowanej „1918”. Wśród licznie przybyłych gości w ceremonii otwarcia wzięli udział reprezentanci ambasad i instytucji kultury 14 krajów – uczestników projektu: Ambasada Belgii, Ambasada Bułgarii, Ambasada Wielkiej Brytanii, Ambasada Chorwacji, Ambasada Czech, Ambasada Estonii, Instytut Francuski, Goethe Instytut, Ambasada Grecji, Instytut Węgierski, Instytut Włoski, Ambasada Litwy, Ambasada Polski oraz Ambasada Serbii.

  Zorganizowanie wystawy zaproponował pan dr Jarosław Suchoples, Ambasador Polski w Helsinkach. Projekt został zorganizowany przez Ambasadę Polski w Helsinkach i w ramach projektu EUNIC Poland.

   

  Plakaty wystawy ukazują historyczną i polityczną sytuację 14 krajów europejskich przed 100 lat, w chwili, gdy kończyła się I wojna światowa i zaczął kształtować się nowy ład europejski. Każda z ambasad / ośrodków kulturalnych zaangażowanych w projekt wystawiła jeden lub dwa plakaty, pochodzące ze reprezentowanego przez nie kraju, które powstały w 1918 roku. Koniec I wojny światowej oznaczał przyniósł wielkie przeobrażenia na kontynencie europejskim i otworzył nowe horyzonty dla wielu europejskich narodów. Zaprezentowane plakaty reprezentują różne punkty widzenia, różne tła historyczne i polityczne. Zebranie i pokazanie tych różnych ówczesnych interpretacji bieżących wydarzeń stanowią o  wyjątkowości wystawy zaprezentowanej helsińskiej publiczności.

  W Stałym Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Helsinkach wystawa pokazywana będzie przez cały miesiąc, a następnie zostanie przeniesiona do Turku, gdzie będzie stanowiła uzupełnienie projektu „The Meaning of 1918”, którego zasadniczą  częścią będzie seminarium na temat sytuacji politycznej, panującej w krajach Unii Europejskiej i do niej kandydujących przed stu lat. Każdy z krajów uczestniczących w projekcie reprezentowany będzie przez uczonego, który w swojej prezentacji przedstawi tło sytuacji politycznej i nastroje, jakie panowały w jego ojczyźnie na przełomie wojny i pokoju w roku 1918. Seminarium odbędzie się w dniu 29 listopada br. na Uniwersytecie w Turku.

   

  Posters 1
  Posters 2
  Posters 3
  Posters 4
  Posters 5
  Posters 6
  Posters 7
  Posters 8
  Posters 9
  Posters 91
  Posters 92
  Posters 93
  Posters 94
  Posters 95
  Posters 97
  Posters 991
  Posters 992
  Posters 993

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: