close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • POBYT I PRACA W FINLANDII

 • Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dla przyjezdnych zamieszczonymi w poradniku MSZ Polak za Granicą > Opisy krajów > Finlandia: http://poradnik.poland.gov.pl/

   

  Zapraszamy również do lektury praktycznego poradnika dla Polaków przyjeżdżających do Finlandii

   

  Pobyt w Finlandii

  Obywatele Polski wjeżdżający do Finlandii powinni mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. W przypadku pobytu przez okres dłuższy niż trzy  miesiące należy zwrócić się do biura służby migracyjnej (Maahanmuuttovirasto), właściwego dla miejsca zamieszkania w Finlandii, w celu dokonania rejestracji.  Karta pobytu obywatela UE ważna jest przez okres do pięciu lat. Następnie, jeżeli pobyt w Finlandii miał charakter stały i nieprzerwany, co do zasady istnieje możliwość ubiegania się o prawo stałego pobytu w Finlandii. Wymóg rejestracji cudzoziemców (tj. niebędącego obywatelem fińskim) dotyczy również dzieci urodzonych w Finlandii.  Do dokonania rejestracji potrzebny jest polski paszport lub dowód osobisty oraz potwierdzenie charakteru pobytu w Finlandii: w przypadku pracowników – zaświadczenie od pracodawcy o istniejącym stosunku pracy, w przypadku osób samozatrudnionych – informacja o samozatrudnieniu, w przypadku studentów – zaświadczenie z uczelni oraz informacja o posiadanym ubezpieczeniu, w przypadku innych osób – informacja o posiadanych środkach utrzymania. Więcej informacji: http://www.migri.fi/eu_registration.   

   

  Osobom, które dokonały rejestracji swojego pobytu w biurze służby migracyjnej, zamierzającym pozostać w Finlandii na stałe lub przez okres ponad roku, proponuje się rozważenie dokonania wpisu do rejestru ewidencji ludności prowadzonego przez urzędy Maistraatti w celu otrzymania fińskiego numeru identyfikacji ludności. Posiadanie fińskiego numeru identyfikacji ludności umożliwia załatwienie wielu spraw w urzędach, założenie konta w banku, jak również wymagane jest w przypadku korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Więcej informacji: http://www.maistraatti.fi/en/Services/place_of_domicile_and_population_data/Basic-information/

   

  Wiele informacji użytecznych dla osób przyjeżdżających na dłuższy pobyt w Finlandii znajduje się na portalach www.suomi.fi, www.infopankki.fi oraz www.migri.fi.

   

  Dodatkowo miasto Helsinki prowadzi też przejrzysty serwis, umożliwiający cudzoziemcowi samodzielne ustalenie swojego statusu migracyjnego oraz otrzymanie spersonalizowanych instrukcji dotyczących potrzebnych dokumentów oraz procedury ich wydawania (https://serviceadvisor.ihhelsinki.fi/).

   

  Punkt konsultacyjny dla nowo przybyłych osób, które mieszkają w stołecznym okręgu Uusimaa (International House of Helsinki, IHH)

   

  Celem punktu jest udzielanie porad cudzoziemcom przybywającym do Finlandii. Główną grupą docelową klientów IHH są cudzoziemcy podejmujący pracę w stołecznym regionie Uusimaa (szw. Nyland) i członkowie ich rodzin. Punkt konsultacyjny IHH umieszczony został w Maistraatti, tj. w głównym urzędzie, w którym mieści się urząd ewidencji ludności i notariusz publiczny, co ułatwia równoczesne przeprowadzenie podstawowych spraw z zakresu rejestracji miejsca zamieszkania i pobytu. Konsultacji udzielają też przedstawiciele urzędu podatkowego (VERO), urzędu zajmującego się przyznawaniem świadczeń społecznych (KELA), urzędów pracy (TE-palvelut), centrum nadzorującego wypłatę emerytur (Eläketurvakeskus) oraz największej w Finlandii parasolowej organizacji związkowej SAK, którzy informują o podstawowych normach dotyczących prawa pracy. W punkcie konsultacyjnym istnieje również możliwość uzyskania informacji z zakresu tytułów pobytowych i prawa migracyjnego, które należy do właściwości służby migracyjnej (Maahanmuuttovirasto). Oprócz konsultacji osobistych IHH prowadzi infolinię telefoniczną, stronę internetową (https://www.ihhelsinki.fi/), na której znajdują się jego dane kontaktowe.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: