close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AMBASADA

 •  

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Helsinkach

   

  Armas Lindgrenintie 21
  00570 Helsinki

  Telefon: +358 9 618280
  Faks: +358 9 6847477

  helsinki.amb.info@msz.gov.pl

   

  Dane kontaktowe i godziny pracy Referatu Konsularnego

   

   

  Szanowni Państwo!

   

  Serdecznie witamy w serwisie informacyjnym Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Finlandii. Mamy nadzieję, że zebrane na naszych stronach informacje pomogą Państwu w poszerzeniu wiedzy na temat Finlandii i Polski. Oba nasze kraje łączy bowiem bardzo wiele, a i w naszych dziejach od dawna wyraźne są przejawy wzajemnej sympatii oraz znacznego podobieństwa.

   

  Narody nasze przeszły trudną próbę, podejmując ogromny wysiłek zachowania własnej tożsamości. Dwóch wielkich patriotów i mężów stanu - w Polsce marszałek Piłsudski, a w Finlandii marszałek Mannerheim - zapisało się w historii jako postaci-symbole naszej niepodległości. Również w tym samym 1939 roku staliśmy się ofiarami agresji ze strony stalinowskiego imperium. Przez pół wieku przyszło nam żyć w podzielonej Europie, naznaczonej piętnem "zimnej wojny". Dzisiaj próbujemy na nowo opisać swoje miejsce we wspólnej Europie. Polska jest uczestnikiem politycznej i gospodarczej wspólnoty narodów Unii Europejskiej oraz członkiem Paktu Północno-Atlantyckiego. Szczególnym jednak obszarem spotkań naszych narodów jest kultura. Pokolenia Polaków zachwycają się pięknem "Kalewali", podziwiamy muzykę Sibeliusa, wyrafinowane piękno i prostotę stylu Alvara Aalto.

   

  Polacy i Finowie coraz częściej odwiedzają się nawzajem jako przedsiębiorcy i turyści, a z Warszawy do Helsinek jest już dzisiaj szczególnie blisko.

   

  Polityczny dialog naszych krajów zapoczątkowany został przed przeszło 100 laty formalnym uznaniem Państwa Polskiego przez Finlandię w dn. 08.03.1919r, a następnie w lutym 2020 nawiązaniem stosunków dyplomatycznych. Poselstwem polskim w Finlandii kierował wówczas bliski współpracownik Piłsudskiego - historyk, polityk i dyplomata Michał Sokolnicki. Dialog ten od kilku lat nabiera szczególnego znaczenia i wyrazistości. Jest regularny, intensywny i owocny. Ma także swój wymiar europejski i regionalny - w integracji europejskiej, współpracy w ramach OBWE i Rady Europy czy współpracy państw Morza Bałtyckiego.

   

  Ambasada w Helsinkach reprezentuje interesy Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli w Finlandii. Utrzymujemy ścisłe kontakty z fińskimi władzami, instytucjami, organizacjami społecznymi i środowiskami kulturalnymi. Działamy na rzecz pomyślnego rozwoju przyjacielskich stosunków między Polską i Finlandią.

   

  W swej obecnej lokalizacji placówka nasza mieściła się pierwotnie w budynku obecnej rezydencji, który zaprojektowany został przez szwedzkiego architekta Dawida Wilhelma Frolander-Ulfa (1874 - 1947 ) na siedzibę głównego przedstawicielstwa miejscowego armatora. Oddany do użytku w 1941r. obecnie stanowi zabytek fińskiej kultury materialnej. Od 1952r. wraz z posesją na której się znajduje jest własnością RP.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: